| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
| Dimensions | 157 x 78 x 9.1 mm (6.18 x 3.07 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~178 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | Black, White, Blue |