Celkon 2GB Xpress
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Celkon 2GB Xpress is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Celkon 2GB Xpress at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 133.5 x 66.5 x 10.1 mm (5.26 x 2.62 x 0.40 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum 7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHzMali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Celkon 2GB Xpress released?
The Celkon 2GB Xpress was announced 2015, July.
What is the Celkon 2GB Xpress's display size?
The Celkon 2GB Xpress has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Celkon 2GB Xpress have?
The Celkon 2GB Xpress comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Celkon 2GB Xpress have?
The Celkon 2GB Xpress is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Celkon 2GB Xpress have?
The Celkon 2GB Xpress features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Celkon 2GB Xpress battery capacity?
The Celkon 2GB Xpress has a 1500 mAh battery.
Does the Celkon 2GB Xpress support 5G?
No, the Celkon 2GB Xpress does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Celkon 2GB Xpress run?
The Celkon 2GB Xpress runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Celkon 2GB Xpress?
AppsApk's editorial team rates the Celkon 2GB Xpress at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.