Celkon Q455L
4.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Celkon Q455L is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Celkon Q455L at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 68 x 7.9 mm (5.37 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Yellow |
● Questions about this phone
When was the Celkon Q455L released?
The Celkon Q455L was announced 2015, July.
What is the Celkon Q455L's display size?
The Celkon Q455L has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Celkon Q455L have?
The Celkon Q455L comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Celkon Q455L have?
The Celkon Q455L is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Celkon Q455L have?
The Celkon Q455L features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Celkon Q455L battery capacity?
The Celkon Q455L has a 1800 mAh battery.
Does the Celkon Q455L support 5G?
No, the Celkon Q455L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Celkon Q455L run?
The Celkon Q455L runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Celkon Q455L?
AppsApk's editorial team rates the Celkon Q455L at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.