| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, June |
| Dimensions | 104 x 52 x 17 mm (4.09 x 2.05 x 0.67 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| OS | Mediatek MT6260A |
| Chipset | 360 MHz |
| GPU | No |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 8MB 4MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
| Colors | Black |