Emporia Essence Plus
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Emporia Essence Plus is a smartphone announced 2012. Key specs include a 1.8 inches display and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Emporia Essence Plus at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - RL2 model |
LAUNCH | |
| Announced | 2012 |
| Status | Available |
BODY | |
| Dimensions | 107 x 51 x 12 mm (4.21 x 2.01 x 0.47 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Infineon |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 0.3MB 2MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the Emporia Essence Plus released?
The Emporia Essence Plus was announced 2012.
What is the Emporia Essence Plus's display size?
The Emporia Essence Plus has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Emporia Essence Plus battery capacity?
The Emporia Essence Plus has a 1000 mAh battery.
Does the Emporia Essence Plus support 5G?
No, the Emporia Essence Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Emporia Essence Plus?
AppsApk's editorial team rates the Emporia Essence Plus at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.