| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 96 x 49 x 17 mm (3.78 x 1.93 x 0.67 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 18.1 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~117 ppi density) |
| OS | Mediatek MT6260M |
| CPU | 360 MHz |
| GPU | No |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB 32MB RAM |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
| Colors | Black |