| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - RL2 model |
| Announced | 2012 |
| Status | Available |
| Dimensions | 107 x 51 x 12 mm (4.21 x 2.01 x 0.47 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Chipset | Infineon |
| Card slot | No |
| Internal | 0.3MB 2MB RAM |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Silver |