Emporia Flip Basic
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 176×220
- CameraNo
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OSMediatek MT6260M
Sponsored
The Emporia Flip Basic is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.4 inches display, a 360 MHz chipset, and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Emporia Flip Basic at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 96 x 49 x 17 mm (3.78 x 1.93 x 0.67 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 18.1 cm2 (~38.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~117 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Mediatek MT6260M |
| CPU | 360 MHz |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB 32MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Emporia Flip Basic released?
The Emporia Flip Basic was announced 2014, March.
What is the Emporia Flip Basic's display size?
The Emporia Flip Basic has a 2.4 inches display with 176 x 220 pixels (~117 ppi density) resolution.
What is the Emporia Flip Basic battery capacity?
The Emporia Flip Basic has a 1020 mAh battery.
Does the Emporia Flip Basic support 5G?
No, the Emporia Flip Basic does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Emporia Flip Basic run?
The Emporia Flip Basic runs Mediatek MT6260M.
What is AppsApk's rating for the Emporia Flip Basic?
AppsApk's editorial team rates the Emporia Flip Basic at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.