| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2009, February. Released 2009, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 95.3 x 52.5 x 12.8 mm (3.75 x 2.07 x 0.50 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | 528 MHz ARM 11 |
| Card slot | No |
| Internal | 4/8GB |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | 320p@15fps |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Colors | Green, Red, Blue, Black |
| Price | About 335 USD |