Garmin-Asus nuvifone A50
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1150 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The Garmin-Asus nuvifone A50 is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1150 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the Garmin-Asus nuvifone A50 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 62.2 x 12 mm (4.57 x 2.45 x 0.47 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, Garmin navigation |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Garmin-Asus nuvifone A50 released?
The Garmin-Asus nuvifone A50 was announced 2010, February. Released 2010, Q3.
What is the Garmin-Asus nuvifone A50's display size?
The Garmin-Asus nuvifone A50 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Garmin-Asus nuvifone A50 have?
The Garmin-Asus nuvifone A50 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Garmin-Asus nuvifone A50 have?
The Garmin-Asus nuvifone A50 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Garmin-Asus nuvifone A50 battery capacity?
The Garmin-Asus nuvifone A50 has a 1150 mAh battery.
Does the Garmin-Asus nuvifone A50 support 5G?
No, the Garmin-Asus nuvifone A50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Garmin-Asus nuvifone A50 run?
The Garmin-Asus nuvifone A50 runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the Garmin-Asus nuvifone A50?
AppsApk's editorial team rates the Garmin-Asus nuvifone A50 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.