| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 112 x 56.5 x 14.9 mm (4.41 x 2.22 x 0.59 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| OS | Android OS |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | Silver |