i-mobile Hitz 2206
1.4/ 10
Announced 2010. Released 2010Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 220×176
- CameraYes
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The i-mobile Hitz 2206 is a smartphone announced 2010. Released 2010. A 1000 mAh battery. AppsApk rates the i-mobile Hitz 2206 at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
LAUNCH | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 110 x 59.4 x 13.4 mm (4.33 x 2.34 x 0.53 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 220 x 176 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | Yes |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the i-mobile Hitz 2206 released?
The i-mobile Hitz 2206 was announced 2010. Released 2010.
What is the i-mobile Hitz 2206 battery capacity?
The i-mobile Hitz 2206 has a 1000 mAh battery.
Does the i-mobile Hitz 2206 support 5G?
No, the i-mobile Hitz 2206 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the i-mobile Hitz 2206?
AppsApk's editorial team rates the i-mobile Hitz 2206 at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.