i-mobile 5220
2.3/ 10
Announced 2010. Released 2010Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OS—
Sponsored
The i-mobile 5220 is a smartphone announced 2010. Released 2010. Key specs include a 2.4 inches display, a 5 MP main camera, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the i-mobile 5220 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116.5 x 52.5 x 13 mm (4.59 x 2.07 x 0.51 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
● Questions about this phone
When was the i-mobile 5220 released?
The i-mobile 5220 was announced 2010. Released 2010.
What is the i-mobile 5220's display size?
The i-mobile 5220 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the i-mobile 5220 have?
The i-mobile 5220 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the i-mobile 5220 battery capacity?
The i-mobile 5220 has a 1100 mAh battery.
Does the i-mobile 5220 support 5G?
No, the i-mobile 5220 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the i-mobile 5220?
AppsApk's editorial team rates the i-mobile 5220 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.