| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
| Dimensions | 154.2 x 74.5 x 7.7 mm (6.07 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Build | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Triple |
16 MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) 2 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Colors | Midnight Black, Mocha Brown, Aqua Blue |
| Models | X610 |
| Price | About 200 USD |