Infinix Smart 4c
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.6 inches · 720×1600
- Camera8 MP
- Memory2 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix Smart 4c is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.6 inches display, up to 2GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix Smart 4c at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 167 x 76 x 8.3 mm (6.57 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 2GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP QVGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Quetzal Cyan, Cosmic Purple |
| Models | X653C |
● Questions about this phone
When was the Infinix Smart 4c released?
The Infinix Smart 4c was announced 2019, November.
What is the Infinix Smart 4c's display size?
The Infinix Smart 4c has a 6.6 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much storage does the Infinix Smart 4c have?
The Infinix Smart 4c is available with 2GB of internal storage.
What camera does the Infinix Smart 4c have?
The Infinix Smart 4c features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP
QVGA.
What is the Infinix Smart 4c battery capacity?
The Infinix Smart 4c has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Smart 4c support 5G?
No, the Infinix Smart 4c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Smart 4c run?
The Infinix Smart 4c runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Smart 4c?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Smart 4c at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.