Infinix Zero 6 Pro
6.0/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.18 inches · FullHD+
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3650 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Infinix Zero 6 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.18 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3650 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Infinix Zero 6 Pro at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x Unknown x 8 mm |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.18 inches |
| Resolution | FullHD+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, AF 24 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A- GPS |
| USB | Yes |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire Cyan |
| Models | X620 |
● Questions about this phone
When was the Infinix Zero 6 Pro released?
The Infinix Zero 6 Pro was announced 2019, March.
What is the Infinix Zero 6 Pro's display size?
The Infinix Zero 6 Pro has a 6.18 inches display with FullHD+ resolution.
How much RAM does the Infinix Zero 6 Pro have?
The Infinix Zero 6 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Zero 6 Pro have?
The Infinix Zero 6 Pro is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Infinix Zero 6 Pro have?
The Infinix Zero 6 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Infinix Zero 6 Pro battery capacity?
The Infinix Zero 6 Pro has a 3650 mAh battery.
Does the Infinix Zero 6 Pro support 5G?
No, the Infinix Zero 6 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Zero 6 Pro run?
The Infinix Zero 6 Pro runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Zero 6 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Zero 6 Pro at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.