| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 125.1 x 64.3 x 11 mm (4.93 x 2.53 x 0.43 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
| Colors | Black,White, Red |
| Price | About 63 USD |