Karbonn Titanium S99
4.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Karbonn Titanium S99 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Karbonn Titanium S99 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 66 x 9.7 mm (5.24 x 2.60 x 0.38 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black,White |
| Price | About 33 USD |
● Questions about this phone
When was the Karbonn Titanium S99 released?
The Karbonn Titanium S99 was announced 2014, June.
What is the Karbonn Titanium S99's display size?
The Karbonn Titanium S99 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Karbonn Titanium S99 have?
The Karbonn Titanium S99 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Karbonn Titanium S99 have?
The Karbonn Titanium S99 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Karbonn Titanium S99 battery capacity?
The Karbonn Titanium S99 has a 1400 mAh battery.
Does the Karbonn Titanium S99 support 5G?
No, the Karbonn Titanium S99 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Karbonn Titanium S99 run?
The Karbonn Titanium S99 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Karbonn Titanium S99?
AppsApk's editorial team rates the Karbonn Titanium S99 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.