Karbonn Sparkle V
3.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Karbonn Sparkle V is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Karbonn Sparkle V at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 67 x 9.2 mm (5.20 x 2.64 x 0.36 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); Android One |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the Karbonn Sparkle V released?
The Karbonn Sparkle V was announced 2014, September.
What is the Karbonn Sparkle V's display size?
The Karbonn Sparkle V has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Karbonn Sparkle V have?
The Karbonn Sparkle V comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Karbonn Sparkle V have?
The Karbonn Sparkle V is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Karbonn Sparkle V have?
The Karbonn Sparkle V features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Karbonn Sparkle V battery capacity?
The Karbonn Sparkle V has a 1700 mAh battery.
Does the Karbonn Sparkle V support 5G?
No, the Karbonn Sparkle V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Karbonn Sparkle V run?
The Karbonn Sparkle V runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Karbonn Sparkle V?
AppsApk's editorial team rates the Karbonn Sparkle V at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.