| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 131.8 x 65.4 x 10.9 mm (5.19 x 2.57 x 0.43 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Yes |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Smart Sonic Receiver |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black |