Kyocera DuraForce XD
4.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Kyocera DuraForce XD is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Kyocera DuraForce XD at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - AT&T, T-Mobile |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700), 20(800), 29(700) - AT&T |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 166.8 x 86.4 x 13.9 mm (6.57 x 3.40 x 0.55 in) |
| Weight | 307 g (10.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac//r/k, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 448 USD |
● Questions about this phone
When was the Kyocera DuraForce XD released?
The Kyocera DuraForce XD was announced 2015, October.
What is the Kyocera DuraForce XD's display size?
The Kyocera DuraForce XD has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Kyocera DuraForce XD have?
The Kyocera DuraForce XD comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Kyocera DuraForce XD have?
The Kyocera DuraForce XD is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Kyocera DuraForce XD have?
The Kyocera DuraForce XD features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Kyocera DuraForce XD battery capacity?
The Kyocera DuraForce XD has a 3700 mAh battery.
Does the Kyocera DuraForce XD support 5G?
No, the Kyocera DuraForce XD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Kyocera DuraForce XD run?
The Kyocera DuraForce XD runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Kyocera DuraForce XD?
AppsApk's editorial team rates the Kyocera DuraForce XD at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.