Kyocera DuraForce
5.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Kyocera DuraForce is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Kyocera DuraForce at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 136.9 x 70.6 x 14 mm (5.39 x 2.78 x 0.55 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Yes |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Smart Sonic Receiver Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 356 USD |
● Questions about this phone
When was the Kyocera DuraForce released?
The Kyocera DuraForce was announced 2014, November.
What is the Kyocera DuraForce's display size?
The Kyocera DuraForce has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Kyocera DuraForce have?
The Kyocera DuraForce comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Kyocera DuraForce have?
The Kyocera DuraForce is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Kyocera DuraForce have?
The Kyocera DuraForce features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Kyocera DuraForce battery capacity?
The Kyocera DuraForce has a 3100 mAh battery.
Does the Kyocera DuraForce support 5G?
No, the Kyocera DuraForce does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Kyocera DuraForce run?
The Kyocera DuraForce runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Kyocera DuraForce?
AppsApk's editorial team rates the Kyocera DuraForce at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.