| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2009, February. Released 2009, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115.3 x 61.5 x 11.9 mm (4.54 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, Qualcomm gpsOne |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Black |