Mitac MIO Leap K1
3.9/ 10
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.6 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory1 GB
- Battery790 mAh
- OSWindows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The Mitac MIO Leap K1 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.6 inches display, up to 1GB storage, a Samsung S3C 2443, 400MHz chipset, a 2 MP main camera, and a 790 mAh battery. AppsApk rates the Mitac MIO Leap K1 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, June. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 105.1 x 53.5 x 14.5 mm (4.14 x 2.11 x 0.57 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~37.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 2443, 400MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 1GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, SiRF Star III chipset, MioMap navigation |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 790 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Mitac MIO Leap K1 released?
The Mitac MIO Leap K1 was announced 2008, June. Released 2009, October.
What is the Mitac MIO Leap K1's display size?
The Mitac MIO Leap K1 has a 2.6 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Mitac MIO Leap K1 have?
The Mitac MIO Leap K1 is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Mitac MIO Leap K1 have?
The Mitac MIO Leap K1 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Mitac MIO Leap K1 battery capacity?
The Mitac MIO Leap K1 has a 790 mAh battery.
Does the Mitac MIO Leap K1 support 5G?
No, the Mitac MIO Leap K1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Mitac MIO Leap K1 run?
The Mitac MIO Leap K1 runs Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the Mitac MIO Leap K1?
AppsApk's editorial team rates the Mitac MIO Leap K1 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.