Mitac MIO Leap G50
3.7/ 10
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OSWindows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The Mitac MIO Leap G50 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a Samsung S3C 2443, 400MHz chipset, and a 2 MP main camera. AppsApk rates the Mitac MIO Leap G50 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
5.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, August. Released Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 98 x 58.5 x 14.2 mm (3.86 x 2.30 x 0.56 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 2443, 400MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | No |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, SiRF Star III chipset |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Mitac MIO Leap G50 released?
The Mitac MIO Leap G50 was announced 2008, August. Released Released 2009, October.
What is the Mitac MIO Leap G50's display size?
The Mitac MIO Leap G50 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Mitac MIO Leap G50 have?
The Mitac MIO Leap G50 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Mitac MIO Leap G50 support 5G?
No, the Mitac MIO Leap G50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS.
What operating system does the Mitac MIO Leap G50 run?
The Mitac MIO Leap G50 runs Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the Mitac MIO Leap G50?
AppsApk's editorial team rates the Mitac MIO Leap G50 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.