| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2008, June. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 105.1 x 53.5 x 14.5 mm (4.14 x 2.11 x 0.57 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~37.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 2443, 400MHz |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 1GB |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, SiRF Star III chipset, MioMap navigation |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 790 mAh battery |
| Colors | Black |