Mitac MIO Explora K70
5.0/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 240×400
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OSWindows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The Mitac MIO Explora K70 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.5 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Mitac MIO Explora K70 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115.3 x 61.5 x 11.9 mm (4.54 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, Qualcomm gpsOne |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Mitac MIO Explora K70 released?
The Mitac MIO Explora K70 was announced 2009, February. Released 2009, Q3.
What is the Mitac MIO Explora K70's display size?
The Mitac MIO Explora K70 has a 3.5 inches display with 240 x 400 pixels resolution.
What camera does the Mitac MIO Explora K70 have?
The Mitac MIO Explora K70 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Mitac MIO Explora K70 battery capacity?
The Mitac MIO Explora K70 has a 1000 mAh battery.
Does the Mitac MIO Explora K70 support 5G?
No, the Mitac MIO Explora K70 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Mitac MIO Explora K70 run?
The Mitac MIO Explora K70 runs Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the Mitac MIO Explora K70?
AppsApk's editorial team rates the Mitac MIO Explora K70 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.