| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2007, Q4 |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 95.7 x 59.6 x 20.7 mm (3.77 x 2.35 x 0.81 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.7 inches, 22.6 cm2 (~39.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~148 ppi density) |
| OS | Windows Mobile 6 Professional |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Card slot | SD/MMC, SDIO |
| Internal | 64MB RAM, ROM varies by region |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Colors | Gray |