| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 76 x 43 x 22 mm (2.99 x 1.69 x 0.87 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Card slot | No |
| Internal | 3MB |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Colors | Crystal Silver and Sapphire Blue |