Mitsubishi M528
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraVGA
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Mitsubishi M528 is a smartphone announced 2004. AppsApk rates the Mitsubishi M528 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 76 x 43 x 22 mm (2.99 x 1.69 x 0.87 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 2MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Red, Blue |
● Questions about this phone
When was the Mitsubishi M528 released?
The Mitsubishi M528 was announced 2004, Q4.
Does the Mitsubishi M528 support 5G?
No, the Mitsubishi M528 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Mitsubishi M528?
AppsApk's editorial team rates the Mitsubishi M528 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.