Mitsubishi M430i/M900
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.2 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery810 mAh
- OS—
Sponsored
The Mitsubishi M430i/M900 is a smartphone announced 2004. Key specs include a 2.2 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 810 mAh battery. AppsApk rates the Mitsubishi M430i/M900 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 49 x 24 mm, 100 cc (4.13 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFD, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 33 x 45 mm, 15.0 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | miniSD, 32 MB included |
| Internal | 15MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 810 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the Mitsubishi M430i/M900 released?
The Mitsubishi M430i/M900 was announced 2004, Q3.
What is the Mitsubishi M430i/M900's display size?
The Mitsubishi M430i/M900 has a 2.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Mitsubishi M430i/M900 have?
The Mitsubishi M430i/M900 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Mitsubishi M430i/M900 battery capacity?
The Mitsubishi M430i/M900 has a 810 mAh battery.
Does the Mitsubishi M430i/M900 support 5G?
No, the Mitsubishi M430i/M900 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Mitsubishi M430i/M900?
AppsApk's editorial team rates the Mitsubishi M430i/M900 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.