| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2009. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 95 x 45.5 x 13 mm (3.74 x 1.79 x 0.51 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED, 65K colors |
| Size | 1.3 inches, 5.2 cm2 (~12.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio (~123 ppi density) |
| Card slot | No |
| Internal | 1.6GB |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Po 530 mAh battery |
| Colors | Red on Black |