Modu Shiny jacket
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2009. Released 2009Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.3 inches · 128 x 96 pixels
- CameraNo
- Memory6 GB
- Battery530 mAh
- OS—
Sponsored
The Modu Shiny jacket is a smartphone announced 2009. Released 2009. Key specs include a 1.3 inches display, up to 6GB storage, and a 530 mAh battery. AppsApk rates the Modu Shiny jacket at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2009. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 95 x 45 x 13 mm (3.74 x 1.77 x 0.51 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 65K colors |
| Size | 1.3 inches, 5.2 cm2 (~12.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio (~123 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 1.6GB |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 530 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Modu Shiny jacket released?
The Modu Shiny jacket was announced 2009. Released 2009.
What is the Modu Shiny jacket's display size?
The Modu Shiny jacket has a 1.3 inches display with 128 x 96 pixels resolution.
How much storage does the Modu Shiny jacket have?
The Modu Shiny jacket is available with 6GB of internal storage.
What is the Modu Shiny jacket battery capacity?
The Modu Shiny jacket has a 530 mAh battery.
Does the Modu Shiny jacket support 5G?
No, the Modu Shiny jacket does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Modu Shiny jacket?
AppsApk's editorial team rates the Modu Shiny jacket at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.