| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2010, March. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 111 x 55 x 10.9 mm (4.37 x 2.17 x 0.43 in) |
| Weight | 92.5 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.63 inches, 21.8 cm2 (~35.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 400 pixels (~195 ppi density) |
| OS | Palm webOS |
| Chipset | Qualcomm MSM7627 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 232 USD |