Palm Palm
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.3 inches · 720×1280
- Camera12 MP
- Memory—
- Battery800 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Palm Palm is a smartphone announced 2018. Key specs include a 3.3 inches display, a Octa-core (4x1.4 GHz & 4x1.1 GHz) chipset, a 12 MP main camera, a 800 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Palm Palm at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 17(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 96.6 x 50.6 x 7.4 mm (3.80 x 1.99 x 0.29 in) |
| Weight | 62.5 g (2.22 oz) |
| SIM | Nano-SIM or eSIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.3 inches, 30.0 cm2 (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz & 4x1.1 GHz) |
| GPU | Adreno 505 |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 12 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, accelerometer, proximity, gyro, compass |
BATTERY | |
| Charging | Charging: 50% in 31 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Titanium |
| Price | About 443 USD |
● Questions about this phone
When was the Palm Palm released?
The Palm Palm was announced 2018, October.
What is the Palm Palm's display size?
The Palm Palm has a 3.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
What camera does the Palm Palm have?
The Palm Palm features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Palm Palm battery capacity?
The Palm Palm has a 800 mAh battery.
Does the Palm Palm support 5G?
No, the Palm Palm does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Palm Palm run?
The Palm Palm runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Palm Palm?
AppsApk's editorial team rates the Palm Palm at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.