Palm Pre 2 CDMA
2.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.1 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OSHP webOS 2.0
Sponsored
The Palm Pre 2 CDMA is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.1 inches display, up to 16GB storage, a 1.0 GHz chipset, and a 5 MP main camera. AppsApk rates the Palm Pre 2 CDMA at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 100.7 x 59.6 x 16.9 mm (3.96 x 2.35 x 0.67 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~47.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | HP webOS 2.0 |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 232 USD |
● Questions about this phone
When was the Palm Pre 2 CDMA released?
The Palm Pre 2 CDMA was announced 2010, October. Released 2010, October.
What is the Palm Pre 2 CDMA's display size?
The Palm Pre 2 CDMA has a 3.1 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Palm Pre 2 CDMA have?
The Palm Pre 2 CDMA is available with 16GB of internal storage.
What camera does the Palm Pre 2 CDMA have?
The Palm Pre 2 CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
Does the Palm Pre 2 CDMA support 5G?
No, the Palm Pre 2 CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the Palm Pre 2 CDMA run?
The Palm Pre 2 CDMA runs HP webOS 2.0.
What is AppsApk's rating for the Palm Pre 2 CDMA?
AppsApk's editorial team rates the Palm Pre 2 CDMA at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.