| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 85 cc |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| OS | Symbian, Series 60 UI |
| Chipset | TI OMAP 5910 |
| CPU | 120 MHz ARM925T |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 32MB |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |