| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, June. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 92 x 55 x 16.5 mm (3.62 x 2.17 x 0.65 in) |
| Weight | 110.8 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.0 inches, 26.8 cm2 (~53.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~192 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 1GB (320MB user available), 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Colors | Orange/Black, White/Black |
| Price | About 188 USD |