Sony Xperia Z1 Compact
6.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera20.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia Z1 Compact is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia Z1 Compact at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 127 x 64.9 x 9.5 mm (5.0 x 2.56 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink, Lime |
| Models | 550, SO-02F |
| Price | About 355 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z1 Compact released?
The Sony Xperia Z1 Compact was announced 2014, January.
What is the Sony Xperia Z1 Compact's display size?
The Sony Xperia Z1 Compact has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z1 Compact have?
The Sony Xperia Z1 Compact comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z1 Compact have?
The Sony Xperia Z1 Compact is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z1 Compact have?
The Sony Xperia Z1 Compact features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z1 Compact battery capacity?
The Sony Xperia Z1 Compact has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z1 Compact support 5G?
No, the Sony Xperia Z1 Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z1 Compact run?
The Sony Xperia Z1 Compact runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z1 Compact?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z1 Compact at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.