| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 111 x 50 x 20.5 mm (4.37 x 1.97 x 0.81 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | CSTN touchscreen, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | No |
| Internal | 6MB |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack |
No Built-in large speaker Audio Formats: SP-MIDI (type 0), I-Melody, Voice Memo |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |