Tel.Me. T919
3.7/ 10
Announced 2003Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 256×128
- CameraCIF
- Memory—
- Battery900 mAh
- OS—
Sponsored
The Tel.Me. T919 is a smartphone announced 2003. A 900 mAh battery. AppsApk rates the Tel.Me. T919 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 56 x 24 mm (4.96 x 2.20 x 0.94 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN resistive touchscreen, 32K colors |
| Resolution | 256 x 128 pixels, 18:9 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | MMC |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | CIF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Stereo headset |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Tel.Me. T919 released?
The Tel.Me. T919 was announced 2003.
What is the Tel.Me. T919 battery capacity?
The Tel.Me. T919 has a 900 mAh battery.
Does the Tel.Me. T919 support 5G?
No, the Tel.Me. T919 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Tel.Me. T919?
AppsApk's editorial team rates the Tel.Me. T919 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.