Tel.Me. T919i
1.4/ 10
Announced 2003Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×256
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Tel.Me. T919i is a smartphone announced 2003. A 1000 mAh battery. AppsApk rates the Tel.Me. T919i at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 56 x 24 mm (4.96 x 2.20 x 0.94 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN resistive touchscreen, 32K colors |
| Resolution | 128 x 256 pixels, 18:9 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | MMC |
| Internal | 6MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Tel.Me. T919i released?
The Tel.Me. T919i was announced 2003.
What is the Tel.Me. T919i battery capacity?
The Tel.Me. T919i has a 1000 mAh battery.
Does the Tel.Me. T919i support 5G?
No, the Tel.Me. T919i does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Tel.Me. T919i?
AppsApk's editorial team rates the Tel.Me. T919i at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.