| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 126 x 56 x 24 mm (4.96 x 2.20 x 0.94 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | CSTN resistive touchscreen, 32K colors |
| Resolution | 256 x 128 pixels, 18:9 ratio |
| Card slot | MMC |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No Stereo headset |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |