Tel.Me. T918
1.6/ 10
Announced 2003Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery720 mAh
- OS—
Sponsored
The Tel.Me. T918 is a smartphone announced 2003. A 720 mAh battery. AppsApk rates the Tel.Me. T918 at 1.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 111 x 50 x 20.5 mm (4.37 x 1.97 x 0.81 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN touchscreen, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 6MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No Built-in large speaker Audio Formats: SP-MIDI (type 0), I-Melody, Voice Memo |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Tel.Me. T918 released?
The Tel.Me. T918 was announced 2003.
What is the Tel.Me. T918 battery capacity?
The Tel.Me. T918 has a 720 mAh battery.
Does the Tel.Me. T918 support 5G?
No, the Tel.Me. T918 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Tel.Me. T918?
AppsApk's editorial team rates the Tel.Me. T918 at 1.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.