Tel.Me. T910
1.4/ 10
Announced 2002Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×126
- CameraNo
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Tel.Me. T910 is a smartphone announced 2002. A 600 mAh battery. AppsApk rates the Tel.Me. T910 at 1.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2002 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 45 x 18 mm (4.29 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Resolution | 128 x 126 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Tel.Me. T910 released?
The Tel.Me. T910 was announced 2002.
What is the Tel.Me. T910 battery capacity?
The Tel.Me. T910 has a 600 mAh battery.
Does the Tel.Me. T910 support 5G?
No, the Tel.Me. T910 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Tel.Me. T910?
AppsApk's editorial team rates the Tel.Me. T910 at 1.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.