| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, December |
| Dimensions | 144.9 x 69.4 x 9 mm (5.70 x 2.73 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.6 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~442 ppi density) |
| Protection | Corning |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Charging | Qi wireless charging |
| Colors | Black, White |
| Models | YD201 |
| Price | About 166 USD |