Yota YotaPhone
6.0/ 10
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Yota YotaPhone is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 13 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Yota YotaPhone at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 / 1800 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 133.6 x 67 x 10 mm (5.26 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 465 USD |
● Questions about this phone
When was the Yota YotaPhone released?
The Yota YotaPhone was announced 2012, December. Released 2013, November.
What is the Yota YotaPhone's display size?
The Yota YotaPhone has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Yota YotaPhone have?
The Yota YotaPhone comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Yota YotaPhone have?
The Yota YotaPhone is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Yota YotaPhone have?
The Yota YotaPhone features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Yota YotaPhone battery capacity?
The Yota YotaPhone has a 1800 mAh battery.
Does the Yota YotaPhone support 5G?
No, the Yota YotaPhone does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Yota YotaPhone run?
The Yota YotaPhone runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Yota YotaPhone?
AppsApk's editorial team rates the Yota YotaPhone at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.