Yota YotaPhone 3
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Yota YotaPhone 3 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Yota YotaPhone 3 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.2 x 7.9 mm (6.05 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); Yota 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 343 USD |
● Questions about this phone
When was the Yota YotaPhone 3 released?
The Yota YotaPhone 3 was announced 2017, August.
What is the Yota YotaPhone 3's display size?
The Yota YotaPhone 3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Yota YotaPhone 3 have?
The Yota YotaPhone 3 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Yota YotaPhone 3 have?
The Yota YotaPhone 3 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Yota YotaPhone 3 have?
The Yota YotaPhone 3 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Yota YotaPhone 3 battery capacity?
The Yota YotaPhone 3 has a 3300 mAh battery.
Does the Yota YotaPhone 3 support 5G?
No, the Yota YotaPhone 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Yota YotaPhone 3 run?
The Yota YotaPhone 3 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Yota YotaPhone 3?
AppsApk's editorial team rates the Yota YotaPhone 3 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN