| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2005, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 79.5 x 42.5 x 21.5 mm (3.13 x 1.67 x 0.85 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Colors | Silver-black, Gold |