VK Mobile VK2030
5.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery710 mAh
- OS—
Sponsored
The VK Mobile VK2030 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 710 mAh battery. AppsApk rates the VK Mobile VK2030 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, December. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 107 x 48 x 11.7 mm (4.21 x 1.89 x 0.46 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 710 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the VK Mobile VK2030 released?
The VK Mobile VK2030 was announced 2007, December. Released 2008, September.
What is the VK Mobile VK2030's display size?
The VK Mobile VK2030 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What camera does the VK Mobile VK2030 have?
The VK Mobile VK2030 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the VK Mobile VK2030 battery capacity?
The VK Mobile VK2030 has a 710 mAh battery.
Does the VK Mobile VK2030 support 5G?
No, the VK Mobile VK2030 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the VK Mobile VK2030?
AppsApk's editorial team rates the VK Mobile VK2030 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.